Kurumsal E-posta Paketleri ile Ücretsiz .COM.TR Domain Kayıt Fırsatını Yakalayın!Şimdi Ücretsiz Kayıt Edin

Whois Sorgulama Nedir?

Whois sorgulama işlemi, alan adları için yapılır ve onlar hakkında bize birçok bilgi verir. Örneğin, sorgulanan alan adının DNS kayıtlarını, alan adı kayıt ve alan adı bitiş tarihlerini, kayıt edilen operatörü ve eğer whois gizleme özelliği deaktif ise alan adı sahibinin kişisel bilgileri hakkında detaylı bilgileri bizlere verir. Whois gizliliği normalde varsayılan olarak aktiftir, whois gizliliğini deaktif etmek kişisel verilerinizin ele geçirilmesine neden olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Whois gizlemeye sahip bir alan adı için kişisel veri harici diğer tüm veriler gizlenmez. Kişisel veri olmayan veriler ise domain kayıt ve bitiş tarihleri, isim sunucu adresleri, kayıt edici firma ve alan adı güncellenme bilgileri gizlenmez.
Whois sorgulama için girmiş olduğunuz alan adının whois sunucularına bir istek gönderilir ve bu istek alan adı hakkında bilgilerin cevabını döndürür.
Alan adınızın whois bilgilerini güncellemek için kayıt edici operatörünüze başvurmanız gerekmektedir. Güvenlik adımını tamamladıktan sonra, whois bilgilerinizdeki değişiklikleri iletebilirsiniz.
Whois veritabanı kayıtlı alan adı için kayıt kuruluşlarınca veri bütünlüğünü sağlamak koşulu ile oluşturulan ve ilgili alan adına ait kayıt, iletişim bilgileri ve isim sunucuları bilgilerini barındıran sistemlerdir.
Whois sorgulama, ilgili alan adı sahibinin tüm sahip olduğu son ve güncel verileri sunmaktadır. Sadece kayıt operatörü aracılığıyla değiştirilebilen alan adı whois bilgilerinin güncelliği alan adı sahibinin sorumluluğundadır
Birçok kayıt operatöründe whois gizleme işlemi tamamen ücretsizdir. Ancak birkaç kayıt edici firma bu işlem için az da olsa ücret talep etmektedir. En net bilgi için alan adı kayıt operatörünüze danışabilirsiniz.
Whois gizliliğine sahip olmayan bir alan adı için sorgulama yapıldığında alan adı sahibinin birçok kişisel verisi kolayca görülebilir. Ad, soyad, telefon, e-posta adresi ve adres bilgileri gibi kişisel verileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir ve sizin için güvenlik tehdidi oluşturabilir.
Promail.com.tr üzerinden tescil edilen her alan adı için Whois gizliliği otomatik olarak aktif edilmektedir.
Whois sorgulama ile birlikten başta tescil firması, alan adı sahibinin idari sorumlusuna ait ad soyad, telefon, e-posta ve adres bilgileri, ilgili alan adının kayıt ve bitiş tarihi, alan adının yönlendirilmiş olduğu isim sunuculara ulaşabilirsiniz.
Kayıt edilmiş bir alan adını bir başkası tarafından tescil edilememektedir. Ancak alan adını sahibi ile bir anlaşma yaparak ilgili alan adının size devredilmesine ikna edebilirseniz, alan adına sahip olabilirsiniz. Bunun haricinde bir yol bulunmamaktadır.

İhtiyacınızın Olduğu Her Anda Alacağınız Profesyonel Desteğin Tadını Çıkarın

Dilediğiniz kanaldan bize ulaşarak anında destek alabilirsiniz.

destek