Kurumsal E-posta Paketleri ile Ücretsiz .COM.TR Domain Kayıt Fırsatını Yakalayın!Şimdi Ücretsiz Kayıt Edin

DKIM Kaydı Sorgulama Nedir?

DKIM, uzun hali 'DomainKeys Identified' ve dilimize 'Alan Adı Anahtarlarıyla Tanımlanmış Eposta' olarak çevrilen bir DNS türüdür. E-posta alışverişi için gerekli ve önemli bir kayıt olan DKIM, e-postanın güvenilir bir kaynaktan geldiğini, değiştirilmediğini veya sahtecilik yapılmadığını gösteren bir DNS kaydıdır. E-posta alışverişi sırasında özel/umumi olarak bir anahtar üretilmektedir. Bu özel anahtar e-postayı imzalamak için kullanılır, ancak umumi anahtar ise alan adınızın TXT DNS kayıtları aracılığıyla yayınlanır. Bu sayede alıcı sunucu e-postanın güvenilirliğini görerek, iletiyi ret veya kabul eder.

Sıkça Sorulan Sorular

DKIM kaydı e-posta alışverişiniz için oldukça önem arz eder. E-posta alışverişinizi esnasında gönderdiğiniz iletilerin alıcıların spam veya gereksiz kutularına düşmesini önler ve e-posta alışverişi yapılan alan adını, e-posta servis sağlayıcıları tarafından güvenilmesini sağlar.
SPF DNS kaydı ile e-posta gönderimlerinin hangi IP adresinden gönderileceği belirlenir. Ancak DKIM ise e-posta iletilerinin değiştirilmediğini ve güvenilir olduğunu gösteren bir DNS kayıt türüdür.
DKIM, e-posta iletilerinin değiştirilip değiştirilmediğini ve güvenilirliğini gösteren bir DNS kayıt türüdür. Ancak DMARC ise e-posta alışverişinde gerçekleşen bir güvenlik ihlalini alıcıya bildiren DNS kayıt türüdür.
DKIM kaydınız için DNS zone yönetiminizin olduğu alana girerek ve yeni bir TXT DNS kaydı oluşturarak DKIM bilgilerinizi girmeniz yeterlidir.
DKIM kaydının devre dışı bırakılabilmesi için DNS zone bölgenizde bulunan TXT kaydının tamamen silinmesi gerekmektedir.
DKIM kaydı ile e-posta gönderici sunucu her bir elektronik gönderiyi imzalar, bu şekilde alıcı sunucu bu iletinin güvenilir olduğunu ve hiçbir değişikliğe uğramadığını anlayarak, e-posta geçişine izin verir. Bu sayede gönderdiğiniz iletiler spam veya gereksiz kutusuna düşmeden direkt alıcının gelen kutusuna iletilir.

İhtiyacınızın Olduğu Her Anda Alacağınız Profesyonel Desteğin Tadını Çıkarın

Dilediğiniz kanaldan bize ulaşarak anında destek alabilirsiniz.

destek