Kurumsal E-posta Paketleri ile Ücretsiz .COM.TR Domain Kayıt Fırsatını Yakalayın!Şimdi Ücretsiz Kayıt Edin

DMARC Kaydı Sorgulama Nedir?

DMARC, uzun hali aslında 'Domain-Based Message Authentication, Reporting & Conformance' olan ve kelimelerin baş harfleri ile oluşan DMARC kaydı dilimize 'Alan Adının Doğrulama, Raporlama ve Uygunluğu' olarak çevrilmektedir. DMARC kaydı genel olarak e-posta alışverişi sırasında kullanılan bir DNS kaydı olup, kötü niyetli kişilerin e-posta dolandırıcılığı yapmasını önlemek amacı ile kullanılmaktadır. DMARC kaydı ile e-posta göndericisinin sahte olduğu saldırı türlerinin önlenmesini hedeflenir.

Sıkça Sorulan Sorular

DMARC kaydı, gönderdiğiniz e-posta iletilerinde dolandırıcılık veya kimlik ağı tehdidi bulunması durumunda devreye girer. Bu sayede kötü niyetli kişilerce iletilerinizin taklit edilmesi engellenmiş olur.
DMARC kaydı, DNS zone yönetiminizde bulunan TXT kaydını değiştirerek güncellenebilir.
Etiket Adı Kullanım Amaç Örnek
v Zorunlu Protokol sürümü v=DMARC1
p Zorunlu Alan adıyla ilişkili politika p=quarantine
pct İsteğe Bağlı Filtre uygulanan iletilerin yüzdesi pct=100
rua İsteğe Bağlı Toplam raporlarının raporlama URI’sı rua=mailto:dmarc-raporlari@sirketadiniz.com
sp İsteğe Bağlı Alanın alt alanları için politika sp=reject
aspf İsteğe Bağlı SPF için uyumlu hale getirme modu aspf=r
E-posta iletişimde kilit bir rol oynayan DMARC kaydı için rapoları DMARC DNS kaydınızda belirttiğiniz e-posta adresiniz üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İlgili rapor, e-posta hesabınıza gönderi iletenleri, alınan iletilerin yüzdelik DMARC kontrolünün başarı oranı, DMARC kontrolünde başarısız olan iletilerin hangi sunucular tarafından gönderildiği ve kimliği doğrulanmamış iletiler üzerinde hangi DMARC işlemlerini gerçekleştirdiğini göstermektedir.
Oldukça yüksek bir öneme sahip DMARC raporları, tüm e-posta sahiplerini ve sistem yöneticilerini yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle DMARC kayıtları düzenli olarak incelenmeli ve oluşabilecek taklitçilik, spam ya da phishing (oltalama) girişimlerine karşı gerekli önlemler alınmalıdır.
DNS bölgenizde bulunan TXT DMARC kaydınızı silmeniz durumunda devre dışı kalacaktır.
E-posta güvenliğinin önemini birkaç kelime ile açıklamak gerekir ise kimlik hırsızlığını engelleme, kişisel verilerin gizliliğini sürdürme, şirket için yazışmaların kötü niyetli şahıslar tarafından ele geçirilmesini engelleme gibi birçok madde sunulabilir.
DMARC, kimlik taklit etmeye çalışan kötü niyetli kişileri, e-posta ile phishing yapılmasını ve spam iletileri rapor etmesi nedeniyle oldukça önemlidir.
DMARC kaydı, aslında gerçek zamanlı bir raporlama sistemidir. Google, Yandex ve Yahoo gibi e-posta servis sağlayıcılar DMARC kaydınıza göre sizlere düzenli olarak rapor sunarak, e-posta güvenliğinizi sürdürmeyi amaçlar. Bu nedenle DMARC bir engelleme sistemi değil, sadece bir raporlama sistemidir.
v=DMARC1; p=none; sp=none; rua=mailto:dmarc@mailinblue.com!10m; ruf=mailto:dmarc@mailinblue.com!10m; rf=afrf; pct=100; ri=86400' bir DMARC kayıt örneğidir.

İhtiyacınızın Olduğu Her Anda Alacağınız Profesyonel Desteğin Tadını Çıkarın

Dilediğiniz kanaldan bize ulaşarak anında destek alabilirsiniz.

destek