Kurumsal E-posta Paketleri ile Ücretsiz .COM.TR Domain Kayıt Fırsatını Yakalayın!Şimdi Ücretsiz Kayıt Edin

NS Sorgulama Nedir?

Name Server (NS) sorgulama, bir alan adının yönlendirildiği isim sunucularını bulmak için yapılan bir işlemdir. Internet sitesinin sorgulaması yapıldıktan sonra alan adının hangi firmaya ait Name Server 'a yönlendirildiği kolayca anlaşılır. Ek olarak NS sorgulama ile domainin durumu da anlaşılabilir. Örneğin süresi dolan veya onay bekleyen alan adları kayıt edici firma tarafından farklı bir Name Server'a yönlendirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Her alan adı kayıt firmanın farklı bir arayüzü bulunmaktadır. NS değişimi için alan adı tescil firmanıza bir destek talebi iletebilir ve bu işlemi sizin için gerçekleştirilmesini rica edebilirsiniz.
NS sorgulama, ilgili alan adının yönlendirildiği ve servislerinin çalıştırıldığı sunucuyu ifade eder.
Alan adının sahip olduğu internet sitesi veya uygulamanın çalıştığı sunucu IP adresini öğrenmek için yapılan bir sorgulamadır.
NS oluşturma işlemi için alan adı kayıt operatörünüzün bu özelliği desteklemesi gerekmektedir. Destelenen bir alan adı kayıt operatörü sayfasında domain yönetim ekranına girerek NS oluşturabilir veya teknik ekipten rica edebilirsiniz.
NS değeri hali hazırda bulunan bir DNS kaydıdır. Herhangi bir DNS sorgulama aracı üzerinden kayıt türünü NS olarak seçerek, sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.
NS sorgulama işleminin birden çok nedeni vardır. Ancak genel olarak kabul edilen neden, alan adının sahip olduğu internet sitesi veya uygulamanın barındırıldığı firma veya sunucuyu öğrenmek için yapılır.
Whois sorgulama, alan adının sahiplik bilgilerini ve süre bilgilerini gösteren bir sorgudur. Ancak NS sorgulama işlemi ise alan adının yönlenmiş olduğu sunucuyu gösteren bir sorgu türüdür.

İhtiyacınızın Olduğu Her Anda Alacağınız Profesyonel Desteğin Tadını Çıkarın

Dilediğiniz kanaldan bize ulaşarak anında destek alabilirsiniz.

destek