ProMail® Outlook 2019 Exchange Kurulumu Nasıl Yapılır?

Outlook 2019, Exchange olarak Kurumsal E-posta eklemeye olanak sağlayan bir sürümdür. Hesabınızı Exchange olarak eklemek ProMail®’in Takvim, Görevler v.b. özelliklerini Outlook üzerinden kullanmanıza imkan tanıyor. ProMail®’in Autodiscover özelliği ile de kurulumu sağlamak oldukça kolay. Gelen, giden sunucu ayarları ve port bilgilerine boğulmadan Outlook kurmak büyük bir rahatlık sağlıyor. İsterseniz işlem adımlarını anlatarak kurulumun nasıl yapıldığına bakalım.

Exchange Nedir?

Kurumsal E-posta hizmeti, sadece bir alan adına bağlı çalışan bir hesap olmaktan daha fazlası olmalıdır. Profesyonel E-posta hizmeti satın aldığınızda mail hosting hizmetinden farklı olarak sizlere işinizi yaparken kolaylık sağlayacak birçok özelliğe de kavuşmuş olursunuz. Özetle fatih@sirketadiniz.com gibi bir hesabı açmak oldukça kolaydır, ancak bu hesabı sunan Exchange özelliği, Mail Gateway altyapısı ve özellikleri, farkı yaratan bileşenler olmaktadır.

  • Gelişmiş Paylaşımlı Takvim
  • Görevler
  • Toplantı
  • Ekip Yönetimi

 gibi özellikler size E-posta alışverişi ve ekip yönetiminde birçok kolaylık sağlar.

Autodiscover Nedir?

ProMail’in Autodiscover özelliği bir E-posta hesabını, sadece kullanıcı adı ve şifre bilgisi kullanarak kurulum yapmanıza olanak tanıyan bir özelliktir. Gelen Sunucu, Giden Sunucu, SMTP portu gibi detaylara boğulmadan siz kullanıcı adı ve şifrenizi yazdığınızda arka planda tüm yapılandırma ayarları otomatik bir şekilde gerçekleşiyor. 

1. Adım; Outlook 2019 sürümünü açarak Hesap Ekle butonuna basalım ve açılan ekranda eklemek istediğiniz E-posta hesabınızı yazın ve Bağlan butonuna basın. Hemen ardından hesabınızın şifre bilgilerini girerek işlemin devam etmesini sağlayın.

Exchange Kurulumu İçin Gereksinimler

ProMail® ile kurumsal e-posta adresinizi Outlook 2019 uygulamasında sadece kullanıcı adı ve şifresi ile kurulum yapmanız mümkün. Bunun için öncesinde bazı gereksinimlerin tamamlanması gerekir.

  • Alan adına ait DNS tablosunda autodiscover.domain.uzantı adresine ait CNAME ve autodiscover için SRV kaydı girilmiş olmalıdır. Yönlendirilmesi gereken hedefi öğrenmek için Müşteri Paneli > Hizmetlerim > Yönet > Promail DNS Bilgileri sayfasını kontrol edebilirsiniz. Eğer bu iki kayıt DNS tablosunda yoksa Promail DNS Bilgileri sayfasında iletildiği gibi girilmesi gerekir.
Promail outlook 2019 exchange olarak ekleme 1
  • autodiscover.domain.uzantı adresi için ProMail tarafında SSL sertifikası aktif edilmiş olması gerekir. Aktif olup olmadığını buradan sorgulayıp kontrol edebilirsiniz. Eğer aktif değilse promail.com.tr destek ekibine destek merkezi üzerinden bilgi vermeniz yeterlidir.

Gereksinimlerde eksiklik yoksa e-posta adresimizi Outlook 2019 uygulamasında Exchange kurulumuna geçebiliriz.

Exchange kurulumu 1

2. Adım; Gelişmiş kurulum ekranında Exchange seçeneğini tıklayın

Exchange kurulumu 2

3. Adım; Outlook, sunucu bağlantısının yapılması için sizden kullanıcı adı ve şifre bilgisini isteyecektir. “Kimlik bilgilerimi anımsa” seçeneğine tıklayarak Tamam butonuna basıp işlemin devamını sağlayın.

Exchange kurulumu 3

4. Adım; Exchange kurulumu tamamlanmış olur. Bitti dedikten sonra Outlook 2019 uygulaması kapatılıp tekrar başlatılır. Artık e-posta alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.

Exchange kurulumu 4

5. Adım; Şimdi artık hesabınızı Outlook 2019 üzerinden yönetebilir, Takvim, Görevler gibi özelliklerin senkronizasyonunu sağlayabilirsiniz.

XbsYnoELRM2BAYdzGLsWxIC Dq9N aZkjvmqSibROGPLZxbRWghrLMzSb5RC0qkX6zTrKIP kKdJZQeSB49KyaVWSFZ5lgLSY4qNGId7E9IIa zvni8WOt9bLBX3gLusXmqt NlQMit1f1FyndQ1TavRTzLTLLpam9SicOwVEjVUycLsh5gwNf0w

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu